Our organization is engaged in offering Titanium Fastener Services. These are renowned for giving fine finish to the coated surface.
Get Latest Price
| Grade | 1 or 2 |
| Size (Diameter x Length) | M12 x 75 mm |
| Diameter | NII |
| Head Type | Hex Head |
| Set Contains | NII |
| Density | NII |
| Included Items | Nut, Plain Washer |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Titanium |
| Certification | ISO |
| Location | Chennai |
| Design | sample or drawing |
Get Latest Price
| Fastener Type | Threaded Rod |
| Length | More than 250 mm |
| Grade | 2 |
| Size | customer desinged |
| Standard | DIN |
| Finish | Polished |
| Application | Chemical Plant |
| Quantity Per Pack | NII |
| Surface Finishing | Yes |
| Color | Silver |
| Usage | industrial |
| Country of Origin | Made in India |
| Certification | ISO |
| Location | Chennai |
| Material | Titanium |
Get Latest Price
| Grade | 2 |
| Size (Diameter x Length) | m24x100 |
| Diameter | NII |
| Head Type | Hex Head |
| Thread Type | Fine |
| Set Contains | NII |
| Density | NII |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Titanium |
| Certification | ISO |
| Location | Chennai |
| Design | sample or drawing |
Get Latest Price
| Diameter | NII |
| Screw Size | M16 |
| Length | 20 mm |
| Screw Length | 40 mm |
| Material Grade | Titanium |
| Material | Titanium |
| Size | customer desinged |
| Head Shape | Hexagonal |
| Head Type | Hex Socket |
| Grade | 2 |
| Thread Type | BSW |
| Usage/Application | industrial |
| Hardness | yes |
| Weight | NII |
| Is It ISO Certified | ISO Certified |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Get Latest Price
| Diameter | M16 |
| Length | 300 mm |
| Material Grade | Grade 2 |
| Material | TITANIUM |
| Thread Type | Full Thread |
| Surface Finish | Machined |
| Color | Silver |
| Standard | DIN |
| Packing Type | Carton |
| Country of Origin | Made in India |
| Certification | ISO |
| purpose | industrial |
Get Latest Price
| Nickel Type | Bright Nickel |
| Substrate Material | Titanium |
| Finish Type | Bright |
| Application | industrial |
| Location | pan india |
| payment | online |
| Colour | NII |
Chinnaiah Rajamarthandon (CEO)
Exotic Metal Tech
1a, Self Industrial Estate Main Road Keelkattalai
Chennai - 600117, Tamil Nadu, India