Providing you the best range of titanium cooling coil with effective & timely delivery.
Get Latest Price
| Pipe Size | 1 inch |
| Grade | GR 2 |
| Thickness | 1 mm |
| Coil Thickness | 1 mm |
| Wall Thickness | 1 mm |
| Coil Width | 1200 mm |
| Coil Length | 1800mm |
| Pipe Type | Seamless |
| Coil Weight | 50 kg |
| End Finish | Threaded End |
| Finish | NII |
| Material | Titanium |
| Certification | ISO |
| Color | NII |
| Size | NII |
| Shape | NII |
| Country of Origin | Made in India |
Titanium Cooling Coil designed for efficient heat transfer in corrosive and high-temperature environments.
Premium titanium construction ensures outstanding corrosion resistance and durability.
Provides optimal thermal performance with minimal maintenance.
Ideal for marine, chemical processing, pharmaceutical, and industrial cooling systems.
Chinnaiah Rajamarthandon (CEO)
Exotic Metal Tech
1a, Self Industrial Estate Main Road Keelkattalai
Chennai - 600117, Tamil Nadu, India