Get Latest Price
| Rod Type | MMO Coated |
| Electrode Type | MMO Coated |
| Shape | Plate |
| Titanium Grade | Grade 1 |
| Copper Coating Thickness | 6microns |
| Coating Thickness | 6-microns |
| Application | Chlorination |
| Certificateion | ISO |
Get Latest Price
| Pipe Size | 1 inch |
| Grade | Grade 2 |
| Coil Type | Chilled Water |
| Rows | 12 row |
| Coil Thickness | 1.2 mm |
| Wall Thickness | 1 mm |
| Coil Width | 1080 |
| Coil Length | 6100 |
| Fin Material | Titanium |
| Pipe Type | Seamless |
| Tube Material | Titanium |
| Coil Weight | 50 kg |
| End Finish | Threaded End |
| Finish | Polished |
| Tube Diameter | 1-inch |
| Standard | ASTM B338 |
| Country Of Origin | India |
Get Latest Price
| Basket Type | Anodizing Basket |
| Grade | Grade 2 |
| Capacity | 5 kg |
| Mesh Size | 5x12 |
| Basket Length | 1100 |
| Basket Width | 100 |
| Surface Finish | Polished |
| Application | Electroplating |
Get Latest Price
| Usage/Application | Anodizing |
| Surface Finishing | As Machined |
| Application | Industrial |
| Grade | 2 |
| Material | Titanium |
| Country of Origin | Made in India |
Get Latest Price
| Coil Type | Chilled Water |
| Thickness | 1 mm |
| Pipe Size | 1 inch |
| Grade | Grade 2 |
| Number of Rows | 6 Row |
| Rows | 12 row |
| Coil Thickness | 1 mm |
| Wall Thickness | 1 mm |
| Fin Material | Titanium pipe |
| Tube Material | Titanium |
| Pipe Type | Seamless |
| Coil Weight | 10kg |
| Tube Diameter | 1-inch |
| End Finish | Threaded End |
| Material | Titanium |
| Certification | ISO |
| Color | White |
| Application | Chemical |
| Country Of Origin | India |
Get Latest Price
| Usage/Application | Anodizing |
| Brand | EMT |
| Surface Finishing | As Machined |
| Application | Industrial |
| Grade | 2 |
| Material | Titanium |
| Country of Origin | Made in India |
Get Latest Price
| Rod Type | MMO Coated |
| Electrode Type | MMO Coated |
| Shape | Plate |
| Titanium Grade | Grade 1 |
| Copper Coating Thickness | 6microns |
| Coating Thickness | 6microns |
| Application | Drinking water |
Chinnaiah Rajamarthandon (CEO)
Exotic Metal Tech
1a, Self Industrial Estate Main Road Keelkattalai
Chennai - 600117, Tamil Nadu, India