We are the leading manufacturer, supplier and exporter of Titanium Fastener. This Industrial Fastener is offered by us to our customers at market leading prices. Our products are of world class quality.
Get Latest Price
| Fastener Type | Threaded Rod |
| Length | NII |
| Grade | 2 |
| Size | customer requirment |
| Standard | DIN |
| Finish | machined |
| Application | Chemical Plant |
| Quantity Per Pack | NII |
| Surface Finishing | Yes |
| Color | NII |
| Usage | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
| Certification | ISO |
| Design | sample or drawing |
| Location | Chennai |
| Material | Titanium |
Get Latest Price
| Fastener Type | Threaded Rod |
| Length | NII |
| Grade | 2 |
| Size | customer customized |
| Standard | DIN |
| Finish | Polished |
| Application | Chemical Plant |
| Surface Finishing | NII |
| Color | NII |
| Usage | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
| Certification | ISO |
| Location | Chennai |
| Design | sample or design |
Get Latest Price
| Fastener Type | Hex Bolt |
| Length | 100 mm |
| Grade | 2 |
| Size | customer design |
| Standard | DIN |
| Finish | Polished |
| Application | Chemical Plant |
| Quantity Per Pack | NII |
| Surface Finishing | Yes |
| Head Style | Hex Head |
| Color | NII |
| Usage | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
| Certification | ISO |
| Material | Titanium |
| Location | Chennai |
| Design | Sample or Drawing |
Get Latest Price
| Length | 50 mm |
| Fastener Type | Bolt |
| Size (Diameter x Length) | M12 x 50 mm |
| Grade | 2 |
| Size | more than 8 inch |
| Head Type | Hex Head |
| Thread Type | Fine |
| Standard | DIN |
| Material | Titanium |
| Country of Origin | Made in India |
| Certification | ISO |
Get Latest Price
| Length | 75 mm |
| Material | Titanium |
| Grade | 2 |
| Size | more than 8 inch |
| Usage | industrial |
| Country of Origin | Made in India |
Titanium Fasteners designed for high strength and corrosion resistance in demanding applications.
Lightweight yet durable, offering excellent performance in marine and chemical environments.
Resistant to extreme temperatures and harsh chemicals.
Ideal for aerospace, offshore, and industrial equipment fastening needs.
Chinnaiah Rajamarthandon (CEO)
Exotic Metal Tech
1a, Self Industrial Estate Main Road Keelkattalai
Chennai - 600117, Tamil Nadu, India